Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

1) Trafik Sigortası zorunludur, Kasko ise isteğe bağlı olarak yapılır.

Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki farklar mevzusunda en çokça öne çıkanı; trafik sigortasının devlet tarafınca mecbur kılınması, kaskonun ise isteğe bağlı olarak yapılmasıdır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde trafiğe çıkması ne olursa olsun yasaktır.

 2) Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın hasarlarını karşılar, Kasko ise sizin hasarınızı karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza niteliğinde karşı tarafa verilen hasarları karşılar. Sizin karşı tarafa olan sorumluluğunuzu ödediğinden, devlet tarafınca mecbur kılınmıştır.

Kasko sigortası kaza niteliğinde aracınızın hasarını ve sizin sıhhat harcamalarını garanti dibine almaktadır. Bu muhtelif teminatlarla genişletilebilir. Aracınızdaki yolcuların sıhhat masrafları, hırsızlık, deprem, yangın, su baskını, terör benzer biçimde durumlar garanti dibine alınabilir.

 3) Zorunlu Trafik Sigortasının güvence kapsamı ve limitleri, Kasko Sigortasına göre farklıdır.

Trafik sigortasının kapsamı her sene Hazine Müsteşarlığı tarafınca belirlenir ve sabittir. Herhangi bir hasar limit aşımında sigortalı bunu cebinden karşılamak zorundadır.

Kasko için bu limitler sigorta sahibinin isteğine göre genişletilebilir. Ayrıca, kasko poliçenizde İhtiyari Mali Mesuliyet güvencesi olması niteliğinde trafik sigortasının limiti aşan bölümü kasko tarafınca garanti dibine alınır.

 4) Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası arasındaki fiyat farkı değişkenlik gösterir.

Trafik sigortasının teminatları dar kapsamlı ve karşıladığı riskler değişik olduğundan trafik sigortasının tutarları kaskoya göre dolayısıyla daha düşüktür. Trafik sigortası tutarları için devlet bir tavan fiyat belirler. Sigorta şirketleri bu tavan fiyatı aşamaz. Zorunlu trafik sigortası teminatları her sigorta şirketi için aynı olduğu için ötürü, en müsait fiyatı veren şirketten yaptırmak sizin için daha mantıklı olacaktır.

Kasko için ise konum farklıdır. Tavan fiyat olmadığından ötürü poliçe tutarı seçilen kasko türüne ve güvence kapsamlarına göre tamamen değişim gösterir.

Trafik sigortası yaptırırken en ucuz fiyatı veren firması tercih edebilirsiniz fakat kasko için her şeyden ilkin güvence kapsamlarına fazlaca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güvendiğiniz bir sigorta acentesi ile itinalı biçimde bu teminatların üzerinden geçmenizde yarar vardır.

Previous Post