Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Anasayfa
 • Blog
 • Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenmek kelimesi Türkiye’de sigorta denince herkesin aklına gelen ilk kelime. Bazıları tanıdık, akraba, arkadaşının bildiği ve tanıdığı sigorta acentesine, bazıları ise bankalara, bazıları da en bilinen sigorta şirketine güvenerek sigorta yaptırıyor. Yani güven yoksa sigorta yaptırılmıyor. Tüm diğer alışverişlerde olduğu gibi sigorta alırken de normal bir ürün satın alıyoruz ve tüm alışverişlerimizde olduğu gibi hangi ürünü satın aldığımızı bilmek; beklentimizi şekillendirebilmek ve satın aldığımız ürüne ait memnuniyetimiz açısından çok önemli. Güvenmekten daha önemli olan bir konu aslında bu olmalı…

Bunları göz önünde bulundurarak sigorta yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 1. Sigorta poliçesinden size verilen tüm teminatların neleri kapsadığını mutlaka sigorta acentenize sorun.
  Satın aldığınız sigorta poliçesinde bulunan tüm teminatların neler karşıladığını ve neleri kapsadığı anlamak ve öğrenmek için kafanızdaki soruları sorun. Kapsamı öğrendikten sonra sigorta poliçelerinin fiyatlarını karşılaştırmanız çok daha kolay olacaktır.
 1. Poliçenizi detaylı okumayı unutmayın.
  Poliçe, Türk Ticaret Kanununa göre iki taraf arasında yapılan yazılı bir sözleşme anlamına gelir. Bu yüzde hem sigorta yaptıranı hem de poliçeyi düzenleyen sigorta şirketini bağlar. Sigorta poliçenizi satın almadan mutlaka kendinizin ve sigorta şirketinin yükümlülüğünü öğrenin.
 1. Poliçede bulunan özel şartların neler olduğunu mutlaka öğrenin.
  Poliçelerde genelde sizin bilmediğiniz özel şartlar olabillir. Bir çok sigorta şirketi sundukları sigorta poliçelerinde özel şartlar bulundurmaktadır. Bu yüzden tüm bu özel şartların neler olduğu hakkında bilgi alın ve sizin için en uygun sigorta poliçesi hangisiyse onu tercih edin.
 1. Her zaman doğru bilgi verin.
  Sigorta poliçelerinden sigortalının beyanı esastır. Bu beyana göre hasar oluşması durumunda sigortalının beyanı yanlışsa, sigorta şirketinin sigortalı ile düzenlediği sözleşmeden cayma hakkı doğar. Bu yüzden sağlık durumu, araç  veya ev ilgili verdiğiniz tüm bilgilerin doğru olmasına özen gösterin.
 1. Poliçe ödemelerini asla geciktirmeyin.  
  Eğer sigorta şirketine sigortalı ödeme yapmazsa sigorta poliçeniz devreye girmez ve sigorta şirketlerinin poliçe ile ilgili sorumlulukları başlamaz. Bundan dolayı poliçe ödemeleriniz zamanında yapmaya özen gösterin ve asla geciktirmeyim. Kredi kartı oto
Newer Post